Silah Taşıma ve Bulundurma Ruhsatı Edinme İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Ruhsat, hem satıcıyı hem de satın alan kişiyi ilgilendiren en önemli hususlardan biridir. Günümüzde bir çok illegal alışveriş, bulundurma ve taşıma yapan kişiler mevcut ve bu kişilerin yaptığı şey bir suç. Bu suça ortak olmamak için, aşağıdaki adımları rahat bir şekilde uygulayarak ruhsat sahibi olabilir, daha sonrasında da silah taşımaya ve bulundurmaya başlayabilirsiniz.

1) İl Emniyet Müdürlüğü(Polis Bölgesinde ikamet edenler), İl jandarma alay komutanlığı (Jandarma Bölgesinde ikamet edenler) Silah Ruhsat İşlemleri Bürosundan Taşıma ruhsatı veya bulundurma ruhsatı için 1 adet dosya alınır.

2) Dosyada bulunan matbu evraklar hatasız doldurulur.

3) Dosya ekine konulacak evraklar;
a- Sağlık Raporu
b- İkametgah ilmÜhaberi
c- Sabıka kaydı
d- Vukuatlı Nüfus cüzdan örneği ( Nüfus Müdürlüğünden )
e- 6 adet fotoğraf

4) Tamamlanan dosya ve ekleri ile birlikte ,bir dilekçe ile valilik makamına müracaat yapılır.

5) Valilik makamı müracaatı uygun görürse, şahsın ikametgahına göre, İl Emniyet Müdürlüğü veya İl Jandarma Alay Komutanlığına sevk edilir.

6) Sevk edilen dosya ilgili makama teslim edilir.

7) Bu işlemler tamamlandıktan sonra, müracaat eden kişinin takip edeceği başka bir işlem bulunmamaktadır.Satın alma belgesinin çıkması beklenecektir.

8) Dosya sahibinin, dosyayı yatırdığı makam tarafından yapılan tahkikatı olumlu çıkarsa Vali onayı ile dosya sahibine silah satın alma belgesi verilecektir.

9) Alınan silah satın alma belgesi ile MKEK kurumundan silah satın alma işlemi gerçekleştirilecektir.

10) Alınan silahın ruhsata işleme süresi 60 gündür.

11) Silah ruhsatları onay tarihinden itibaren beş yıl için geçerlidir.Her beş yılda bir yenilenmelidir.

6136 Sayılı Ateşli Silahlar Hakkında Kanun Ve İlgili Yönetmeliklerin de Konu İle İlgili Detaylı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Benzer Yazılar